פרויקטים מיוחדים

50559-6

מי יבנה יבנה בית – על יצירה, שינוי, הרס וזיכרון: סיור רב קולות ומופע
רגע לפני שייהרס הסטודיו של 'קבוצת מחול נעה דר' במתחם 'בית הסופר' ע"ש טשרניחובסקי ומספר רגעים לפני שהבניין ההיסטורי (1957), הממוקם במרכז העיר ותוכנן ע"י דב כרמי, יעבור שינוי צורה ומהות מבית ליצירה אמנותית לבית דירות מפואר – נקיים אירוע רב פנים ונקודות התבוננות שיתמקד בקשרים שבין יצירה לבתים הפיזיים בהם היא מתקיימת ובין בתי היצירה למירקם העירוני בו הם נוכחים.
האירוע יתחיל בסיור אוזניות פרפורמטיבי שיתקיים במרחבים החיצוניים והפנימיים של בית הסופר, תוך התבוננות במהות 'הבית' כמיכל חומרי ליצירה אומנותית ואידאית ובהנחיית אנשים ונשים משדות ידע ותחומי עשייה שונים שייתרמו את השקפתם על תהליכי השינוי הפועלים על מתחם בית הסופר וסביבתו בפרט ועל העיר תל אביב ככלל, מול התמורות בערכים ובצרכים חברתיים וכלכליים.
הסיור יוביל בסופו אל לב הבית – הסטודיו, בו תוצג יצירת הסולו האחרונה של דר, 'אינוונטר', שהיא מחוות פרידה למרחב הפיזי בו יצרה מחול שמהותו היא אנטי חומרית, אך חלקי התפאורה והאביזרים שנותרו – משמשים כמצע למופע האחרון שיווצר במרחב הזה בטרם יהפוך להריסות.

 

"החלום הוא צייר גדול" בערבית
ביוזמת רכזת הישובים הערביים ב"אמנות לעם" יצרה הלהקה גירסה בערבית של המופע "החלום הוא צייר גדול" של נעה דר, ע"פ שיריה של לאה גולדברג לילדים ועם המוסיקה המקורית של ישראל ברייט.
יוזמה זו נועדה לתת לילדים ערבים הזדמנות להיחשף למופע המחול המיוחד ולשיריה הנפלאים של לאה גולדברג.
הלהקה רואה בפרויקט זה אפיק לקירוב לבבות, להכרה בין התרבויות, ולשיתוף פעולה בין ערבים ויהודים.
במסגרת שיתוף פעולה זה, המופע כולו תורגם לשפה הערבית (כולל שיריה לילדים של לאה גולדברג, שזו הפעם הראשונה שתורגמו לערבית), על ידי המחזאי והבמאי עדנן טרבשי. בתפקיד הראשי, של הילד גד, מופיעה הזמרת והשחקנית אמל מורכוס.
המופע בגירסתו הערבית מופיע במסגרת סל תרבות ואומנות לעם. תמכו בהפקת הגירסה בערבית: המועצה לתרבות של מפעל הפייס והאגף למחול במשרד המדע, התרבות והספורט.

 

יוצרים ביחד: מחול לילדים עם מוגבלויות
בשנת 2006, פיתחה הלהקה והפעילה תוכנית ייחודית לילדים בעלי צרכים מיוחדים , בשיתוף עם מתי"א חולון.
הילדים מכיתות ג עד ה, שנבחרו מכיתות החינוך המיוחד של 5 בתי ספר בחולון – נפגשו אחת לשבוע עם שירה רינות , רקדנית הלהקה. המפגשים התרכזו בפיתוח היכולת התנועתית ויכולת ההבעה ויצירת הקשר באמצעות תנועה. הפרויקט התקבל בהתלהבות ע"י הילדים והוריהם ובסוף השנה העלו יחד מופע מסכם. הפרויקט יימשך בשנה הקרובה.
הפרויקט נתמך ע"י מנהל החינוך בעריית חולון וחברת צק פוינט.

 

שיתוף פעולה עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית
במרץ 2006 העלתה הלהקה את היצירה "מוסיקה ע"פ המיים" על פי המוסיקה של הנדל. היצירה הוזמנה מנעה דר ע"י המנצח והמנהל האומנותי של התזמורת הקאמרית הקיבוצית – ירון גוטפריד. המחול נרקד ע"י 5 רקדני הלהקה בלווי חי של התזמורת על 35 נגניה. במסגרת סדרה של 8 קונצרטים, הועלתה היצירה לפני אולמות מלאים, מנהריה שבצפון ועד אשקלון שבדרום.
הפרויקט היווה הזדמנות נדירה לחשוף מחול בפני קהל גדול של חובבי מוסיקה קלאסית שלחלקם היתה זו הפעם הראשונה בה נחשפו למחול עכשוי.

 

הקמת סטודיו קבוצת מחול נעה דר
הסטודיו שנפתח ביוני 2006, משמש את קהילת המחול המקצועית ואת כלל הקהילה, כמקום שמציע ומאפשר לקהל המתעניין – ללמוד, לחוות ולהתפתח באמצעות מחול ותנועה.
המקום בו נבנה הסטודיו, הוא בבית הסופר ע"ש שאול טשרניחובסקי, ברחוב קפלן 6 בת"א. בית הסופר הוא מקום בעל חשיבות היסטורית בתרבות הישראלית, ואנחנו שמחים לחזור ולהפיח בו רוח אמנות.
הסטודיו שממוקם באולם האירועים לשעבר של הבית, שופץ לסטודיו למחול מקסים ורחב ידיים עם תנאים מעולים ליצירה וללימוד מחול. הסטודיו כולל חדר מנוחה לרקדנים, מלתחות, מקלחות, מטבח, משרד ומחסן תפאורות.
אנחנו מיעדים את הסטודיו גם כחלל למופעים חדשניים וניסיוניים ולשם כך הקמנו מערך תאורה מתאים. מופעי "טטריס" מועלים בו בקביעות.
מלבד לחזרות הלהקה, המקום מהווה בית ליוצרי מחול רבים נוספים, למופעים ולסדנאות מחול לאנשי מקצוע ולקהל הרחב.
בית הספר למחול שנפתח בספטמבר 2006 מתמקד בשיעורי מחול עכשוי על גווניו השונים ברוח עבודת הלהקה. המורים המלמדים בו הם רקדנים וכוריאוגרפים שעבדו במסגרת הלהקה לאורך השנים.
השיעורים מיועדים לבוגרים ומתקיימים ברמות שונות, ממתחילים עד מתקדמים.
שיפוץ "סטודיו קבוצת מחול נעה דר" התאפשר בעזרתם של משרד המדע, התרבות והספורט, חברת ק.ש. וויבס, ותרומתה של משפחת פרשקובסקי.

No Sidebar

This template supports the unlimited sidebar's widgets.
For adding widgets to Footer sidebar Click Here