אודות

 

לצפייה בסרטון המופע ביו טיוב לחץ כאן: Tetris | לקריאת בקורת "ריקוד השנה" מאת אורה ברפמן

טטריס הוא ארוע שנוצר משיתוף פעולה בין נעה דר לאמנית נטי שמיע עופר, שהוליד אובייקט ארכיטקטוני ייחודי היוצר עולם מחורר וחדיר, דרכו מגיח הקהל אל מרחב ההתרחשות התנועתית.
שיווי משקל יוצא דופן, המתקיים בין הצופים לרקדנים, נוגע במתחים בין תנועה לקיבוע, בין קרוב לרחוק, בין ניכור ונתק לחוויה משתפת ומערבת.
מיקום הצופה ביחס למרחב, למופיע ולצופים האחרים, מעלה שאלות הנוגעות לטווח המרחב האישי, למתח מול הפיתוי שיוצרת הקרבה הפיזית, לסכנה שבהיחשפות והמשיכה אליה.

*המופע מוגבל ל 69 צופים. הצפייה במופע כרוכה בעמידה על שרפרפים.

המופע הזוכה בציון לשבח בפסטיבל עכו 2006

שותפים

יוצרות: נעה דר ונטי שמיע-עפר

רקדנים – יוצרים מקבוצת מחול נעה דר: לילי לדין, אורן טישלר, עירד מצליח, עדיה פרשקובסקי, נחשון שטיין, קוראלי לאדאם, שירה רינות
מוסיקה מקורית: אורי פרוסט
עיצוב תאורה: אסי גוטסמן
עיצוב תלבושות: לימור טל
ייצור החלל: גידי מור
צילום סטילס: תמר לם

בכורה: פסטיבל עכו, אוקטובר 2006
משך המופע: שעה ועשרים דקות

גלריה

53428-tetrisDSC 0216
« 1 של 10 »

ביקורות

"אין מילים. "טטריס" הוא הישג אמנותי מרהיב וחד פעמי וצפיית חובה אמיתית" .
– מרט פרחומובסקי, אתר "תרבות"

"טטריס" היא יצירה מרהיבה, המשחררת מהגוף היפעמות ראשונית ותדהמה, ומזמנת אינטראקציות מסעירות ומעוררות מחשבה עם הרקדנים ושאר הצופים."
– מיכל בעדני, "אתר עכבר העיר"

"אין ספק שזהו מופע מרגש, שמעניק חוויה ייחודית ומרתקת."
– דנה גילרמן "הארץ"

יצירתן המשותפת של הכוריאוגרפית נעה דר והאמנית הפלסטית נטי שמיע עפר, מאפשרת זווית ראייה שונה ומשתנה על ההתרחשות הבימתית. הרעיון המציצני שמאחורי היצירה מבריק. ההרכב המגוון של הרקדנים המשתתפים בה מרחיב את קשת האפשרויות שהיא מציעה."
– מירב יודלביץ, Ynet

"המראה מהפנט, יותר "מטריקס" מ"טטריס": מהלוח הלבן הענקי מבצבצים עשרות ראשים כרותים, מגחכים וממצמצים. תחושה סוריאליסטית. הנוף האנושי הזה מופלא .קשה היה שלא לחוש בפגיעותו של הגוף שנותר חשוף מתחת לחור. כולם, דורסים ונדרסים כאחד, חשו הקלה בחלקו השלישי והמפעים של המופע" .איתן בר יוסף, "עכבר העיר"

"טטריס" הוא מופע שמצליח להטביע חותם בנפש".
– רות אשל "הארץ"

"מדובר ביצירה חדשנית היוצרת שפה משל עצמה, בודקת גבולות ומאתגרת צופים ומבצעים – זו ללא ספק יצירת השנה, אולי העשור, במחול הישראלי".
– גל אלסטר, Time Out

“Unconventional and compelling, Tetris has the potential to be an important piece with lasting impact both in Israel and abroad.”
– Ora Brafman, “Jerusalem Post"

"מדובר בחגיגה של ממש – כל מה שצריך הוא להגמיש קצת קונבנציות בראש, לקחת נשימה עמוקה וליהנות מהשפע שסביב."
– איתי מאוטנר, NRG

 

ביקורות מהעיתונות בצ'ילה על מופעי טטריס בסנטיאגו, ינואר 2008:

"ולבסוף, הדבר הכי גאוני שראיתי על הבמה הרבה מאוד זמן: "טטריס", יצירה בימתית מבוימת על ידי כוריאוגרפית ישראלית יוצאת מן הכלל. קבוצת הרקדנים שרוקדת למוסיקה האלקטרונית פשוט מצטיינת בתמונות רצופות אלגוריות על הקשר הבין-זוגי, הסקס, הבדידות, המוות, ונושאים אחרים שמוצגים כמעט מעליך. זה גאוני, מושך, יפה, מרגש ומקורי. עבודה שלעולם לא תשכחו"
– Denis Leyton, Web Site: Imaganes & Letres

"המטרה שהנחתה את היוצרות היה לבחון את הקשר שבין האמן לבין הקהל, תוך כדי מתן חוויה חדשנית של צפייה במופע שלובש צורה של מעבדה. המטרה מושגת מעל ומעבר, כפי שמעידים המופעים בהם המבצעים רוקדים במרחק של סנטימטרים בלבד מראשם של הצופים."
– LA SEGUNDA, Javier Eibkcha


ביקורות מסיור לגרמניה, ספטמבר 2009:

"נועה דר מצליחה תוך 80 דקות לגרום לנו להרגיש כמו חלקים במשחק טטריס .היא מצליחה לישׁם את עקרון האינטראקטיוויות, כפי שהוא מקבל ביטוי בתרבות המחשבים והמדיה באופן עוצר נשימה".
– "Frankfurter neue presse

"עם המוזיקה של אורי פרוסט ומרטין דני, וידאו, תאורה והתלבושות הפונקציונליות והיפות של לימור טל מפתחות תמונות הגוף של נועה דר מומנטום בלתי רגיל. אחרי 80 דקות הצופים מחייכים אחד לשני כי הם עברו יחד חוויה אסטטית יוצאת דופן.זה לא קורה הרבה בתיאטרון-מחול.
– "Frankfurter Allgemein "

"העובדה שבמהלך ההופעה אנחנו חשופים למבטים של הצופים האחרים ושל הפרוטגוניסטים קשור לקונספט הגאוני של העבודה הזאת. כי כאן העיסוק הוא בהסרת הגבולות בין החלל הציבורי לחלל הפרטי וזה מתאפשר בעזרת שינוי קיצוני בפרספקטיבה.
– "Munstersche Zeitung.de"

 

– מצגת תמונות באתר 'פליקר' ממופעים בשנחאי, סין, 2009

No Sidebar

This template supports the unlimited sidebar's widgets.
For adding widgets to Footer sidebar Click Here